Moji generaci už od mladých let učili, že je třeba s penězi zacházet rozumně. Že se má s příjmy vycházet a pokud možno i něco našetřit. A jakkoliv to bylo za docela jiného režimu, než jaký tu máme dnes, i dnes se ví a platí totéž. Že jsou na tom lépe ti, kdo si vydělají dost na své výdaje a mají v ideálním případě i finanční rezervy, než ti, kdo vězí až po uši v dluzích. Zejména pokud ti zadlužení nezvládají svoji situaci, a i nadále dělají stále nové a větší dluhy.

Ale to zjevně platí jenom pro obyčejné lidi. Respektive pro ty, kdo nám sice do určité míry vládnou, ale jsou pořád ještě spíše těmi dole než těmi nahoře. Jak o tom aspoň vypovídá naše realita.

Vezměte si třeba naše obce a kraje. Ty mají své rozpočty, mají své příjmy a výdaje, prostě s něčím hospodaří. A hospodaří podle mého názoru (aspoň tedy jako celek) docela dobře. Vždyť ti zmínění, tedy obce a kraje, hospodařili v loňském roce dokonce s přebytkem, a to ve výši 72,2 miliardy korun. Což nevypadá jako právě malé číslo, že? Však to také byl historicky nejvyšší přebytek!

A nejen za to bych obce a kraje osobně pochválil. Za dobrou zprávu považuji i to, že měly na účtech skoro 480 miliard korun. A i to je hodně dobře vypadající číslo.

Územní samosprávné celky tedy dosáhla podle mne skvělých výsledků. Na rozdíl od státu, tedy vlády, která v únoru udělala v meziročním srovnání ‚sekeru‘ ve výši 102,5 miliardy korun, a ještě tak zhoršila naši celkovou situaci, do které nás dostaly i vlády předchozí. Zejména ta poslední předchozí.

Obce a kraje na tom byly loni nejlépe za posledních deset let. Kraje měly o miliardu vyšší daňové příjmy, než se očekávalo, obce dokonce o šest miliard, a hospodaření s těmito penězi tedy bylo velmi dobré. Podle mne. Ale ne podle ministerstva financí. Které obcím a krajům vyčítá, že sedí na penězích, namísto aby utrácely a investovaly, a neutracené peníze na účtech jen ztrácejí hodnotu.

Inu, ministerští páni by si asi přáli, aby se i obce a kraje zruinovaly jako stát. Asi aby vedle nich nevypadala zruinovaná vláda tak hloupě.