Zdá se vám nepředstavitelné, že by bylo možné si vzít na koupi pozemku hypotéku? Naštěstí to není jen představa, ale možnost, která opravdu existuje. Ano, v nabídce některých bankovních i nebankovních produktů je i hypotéka na pozemek.

 

Právě hypoteční úvěr je nejlepším a také nejvhodnějším řešením pro financování nejen bydlení, ale i nákupu parcely pro účel stavění.

 

Musíte však počítat s mnoha podmínkami, které je potřebné splnit, abyste takový úvěr vůbec získali. V první řadě je požadováno, aby kupovaný pozemek byl ve statusu pozemku stavebního. To znamená prostor, který byl zpečetěný pro účel stavění stavebním povolením.

 

Takový status prokážete bance či nebankovní společnosti buď tedy zmíněným stavebním povolením nebo územním souhlasem či územním nebo regulačním plánem nebo také vyjádření přímo ze stavebního úřadu. Jednoduše musí být z doložených podkladů jasné, že daný prostor je určený pro účel stavby.

 

Avšak ani tyto doklady bance stačit nemusí a vždy se najdou podmínky další, které se v tomto případě musí ještě splnit. Počítejte například s tím, že budete muset na pozemek ručit nemovitostí.

 

V případě nebankovních produktů jsou však i možnosti, kdy hypotéka na pozemek není tak velký problém. Dokonce takovým pozemkem umožňují i ručit. Záleží však na jeho velikosti a ceně, aby vůbec byla pokryta cena kupní sumou, kterou vám finanční společnost bude ochotna půjčit. Každopádně nebudete muset ručit celou nemovitostí za parcelu, která má mnohem menší hodnotu, než třeba byt či dům.

 

Také je jasné, že když kupujete parcelu na stavění, tak další peníze budete potřebovat taky na samotnou stavbu. Je však málo pravděpodobné, že byste u jedné společnosti uspěli způsobem, že vám umožní hypotéku na parcelu i stavbu dohromady. Obvykle to končí tak, že vám vzniknou dva úvěry.

 

Nabídku dostupných hypoték je potřebné si řádně prolustrovat a využít k tomu i různé kalkulátory, které vám napoví mnohem víc.