Když se rozhodnete vzít si hypotéku ať už na řešení bydlení nebo jiné záležitosti, na které chcete využít hypotéku spíš bezúčelnou, tedy americkou, tak zajisté by se vám líbilo získat celých 100% z odhadní ceny nemovitosti, kterou použijete jako zástavu ve prospěch společnosti, od které takový úvěr žádáte.

 

Je vůbec možné takovou částku získat?

 

Od roku 2017 jsou podmínky pro získání úvěrů zpřísněné a pod záštitou České národní banky, která doporučuje stáhnout z trhu produkt „stovka“ tedy 100% hypotéka a jeho nabídku ukončit.

 

České národní bance nejde o to, aby lidem znemožnila získání hypoték na tu nejvyšší možnou částku, ale spíš o to, aby klienti, kteří si vezmou takto vysokou hypotéku, byli schopni závazek splácet a nedostali se zbytečně do finančních problémů, díky kterým často přijdou i o nemovitost.

 

Spousta bankovních a nebankovních společností tedy tuto žádost uposlechla a produkty v této podobě stáhla. Namísto nich je však možné získat částku 50-95% z odhadní ceny nemovitosti. Náhradou za 100% hypotéka je tedy nejvyšších možných  95%.

 

Zbylých 5% můžete dofinancovat třeba dalšími finančními produkty formou nezajištěného úvěru nebo v kombinaci se stavebním spořením.

 

Pokud však u některých společností ať už bankovních či nebankovních na 100% možnost narazíte, tak počítejte spíš s tím, že možnost získání tady je, ale za mnohem přísnějších podmínek. Těmi podmínkami můžou být třeba vlastní finanční prostředky a určitě ne v malé výši, musíte mít registry čisté jako lilie, být třeba dlouholetý klient s hodně vysokými příjmy nebo dokonce do hypotéky uvrtat kromě zástavy nemovitosti ještě ručitele, spoludlužníka a podobně.

 

Každou možnost je potřebné dostatečně zvážit a vybrat si takové řešení, které bude pro vás výhodné a hlavně, co nejlevnější a co nejméně rizikové.