To, že s penězi nejsou žerty, není žádná novinka. Čímž nemám na mysli, že bychom nemohli žertovat, když máme peníze. To si klidně žertujme, co hrdlo ráčí. Myslím tím, že bychom neměli ve finančních záležitostech v žádném případě riskovat. Zejména pokud by nás to mělo ohrozit a pokud se tomu dá přece jenom bez větších problémů vyhnout.

Když pak zalovíme ve své paměti, nejspíše si na tento fakt vzpomeneme dejme tomu v souvislosti s vánočními svátky. Před kterými jsme pravidelně a dlouhodobě vyzýváni a nabádáni, abychom se nezadlužovali nerozumně, abychom neutráceli za nesmyslně drahé dárky peníze, které nemáme a které se dají pro tento účel vypůjčit a použít. Nemáme si prostě brát půjčky na dárky, které se brzy okoukají a po záblesku nadšení po nich zbydou jenom finanční potíže, které nejednou nemůžeme zvládnout. Což je samozřejmě nežádoucí, protože s lidmi, kteří nezvládají splácení svých půjček, to nikdy až tak docela dobře nekončí. Spíše naopak.

Každý rok nám ze všech možných stran říkají, abychom si nebrali půjčky na postradatelné dárky. Abychom měli raději chudší Vánoce s radostnější dobou po nich, než aby byl bohatý nejprve Ježíšek a posléze třeba exekutor. A bereme to kolikrát na lehkou váhu. A pak se divíme. Když najednou nezvládáme splácení, protože se nám nezadařilo a třeba nemáme ani na splátky.

Což je mimořádně aktuální zrovna v naší době, kdy panuje ekonomická krize, lidé mají hluboko do kapsy, někdy se zadlužují i jenom proto, aby měli aspoň za co žít, a tak je případný dluh zapříčiněný touhou po bohatších Vánocích ještě větším rizikem.

A protože je relativně krátce po Vánocích, zeptám se vás, jaké byly. Byly perfektní? A jestli ano, ještě zvládáte splácet? Nebo už jste na tom finančně mizerně a zlobíte se na celý ten zlý svět, který vám nedává možnost normálně, spokojeně a finančně skvěle žít.