Čas utíká a vy se stále nemůžete rozhodnout, jestli už je ta správná chvíle pro založení rodiny. Biologické hodiny tvrdí, že ano. Výše vašeho současného platu je ale rozhodně proti. Máte prostě obavu, že to finančně nezvládnete.

  • Peněz bude na rodičovské dovolené pochopitelně méně, ale těch pověstných krků k uživení bude logicky více.

Od státu ale nedostanete pouze rodičovský příspěvek. Existují i další dávky a výhody. Jednou z nich je i ta, že budeme platit menší daň z příjmů. To samozřejmě platí pouze pro ty, kteří chodí do zaměstnání, a tudíž nějaké daně platí. Tato úleva se označuje jako daňové zvýhodnění na vyživované děti a nárok vzniká už v tom, měsíci, kdy se dítě narodí. Pro vyřízení tohoto požadavku stačí dojít do mzdové účtárny a donést kopii rodného listu dítěte. Úleva se týká i podnikatelů. Ti ji ale budou uplatňovat až při podání daňového přiznání. Úlevy jsou vypočítány podle počtu vyživovaných dětí. Na první si odečtete 15 204 korun ročně, na druhé 19 404 korun ročně a na každé další činí tato částka ročně 24 204 korun.

  • Rozhodně to nejsou žádné imaginární peníze.
  • Jelikož se tato částka odečítá už od vypočtené daně, jsou to peníze, jejichž přítomnost rodina skutečně pozná.

Úlevy na daních ovšem může uplatňovat pouze jeden z rodičů. Rodič, která pracuje, ale příliš velké částky nevydělává, může kromě slevy na dani získat i takzvaný daňový bonus na vyživované dítě. Podmínkou ovšem je nutnost mít příjem alespoň šedesát šest tisíc korun ročně. V tomto případě by daň, která by se z této částky vypočítala, byla natolik nízká, že by ji nebylo možné z ničeho odečíst. Aby nebyli rodiče s takto nízkými příjmy znevýhodnění, mění se úlevy v daňový bonus, která jako nevyužitou úlevu stát vyplatí.

  • Můžete tedy začít plánovat rodinu.
  • Jak se zdá, stát vás na holičkách nenechá.