Někdy my lidé nedokážeme financovat vše, co je pro nás žádoucí, ze svých momentálních příjmů a úspor. A pokud si pak něco, na co nemáme, nechceme odepřít, peníze si půjčíme, dotyčnou věc zaplatíme a pak nezbývá než splácet. Což znamená, že bychom si měli brát půjčky, které potřebujeme, a to za takových podmínek a u takových poskytovatelů, abychom si byli jisti, že nám to později nezlomí vaz.

A tak si u nás zkrátka kdekdo půjčuje. Někdo u bank, někdo u splátkových společností, někdo třeba v rodině nebo od známých. A nejběžněji saháme ke kontokorentu. Banky upřednostňuje nadpoloviční většina nás Čechů, osmadvacet procent dlužníků si pak někdy vzalo půjčku u některé splátkové společnosti a skoro čtvrtina někdy získala peníze v podobě půjčky od příbuzných a známých. Což je vcelku potěšující zjištění. Aspoň v tom ohledu, že jsou bankovní půjčky málo rizikové.

Ovšem na druhou stranu je tu pořád ještě i spousta lidí, které vůbec nezajímá, zda má nebankovní společnost, kterou případně chtějí využít, licenci od centrální banky, což znamená pro změnu velké riziko.

A nejčastěji pak využíváme kontokorent, tedy povolené přečerpání běžného účtu, což už někdy využila skoro třetina z nás. Třicet procent našinců někdy nakoupilo na splátky nebo využilo jiný spotřebitelský úvěr. A více než každý pátý z nás měl nebo má hypotéku a skoro pětina z nás úvěr od stavební spořitelny.

Pokud si pak bereme půjčku, nejčastěji prý na motorové vozidlo, rekonstrukci bytu a spotřební a takzvanou bílou elektroniku, a dále na vybavení bytu. A každý druhý člověk, který už si někdy půjčku vzal, už ji i splatil a více nic nesplácí.

Jak potom ukazují fakta, bereme si my Češi obvykle půjčky buď malé, nebo velké, tedy do dvaceti tisíc nebo naopak přes půl milionu korun. A díky tomu, že máme jako národ uloženo v bankách víc peněz, než kolik si jich půjčujeme, vypadá naše realita docela dobře. Ovšem radost nám může naopak kalit to, že by byl skoro každý desátý našinec ochoten vzít si půjčku jenom proto, aby touto zaplatil jinou půjčku, především aby se tak vyrovnal s bankou či příbuznými a známými. Což je hazard.

A hazardovat bychom určitě neměli. Protože momentálně to nevypadá na brzké šťastné zítřky. A proto své finance i půjčky musíme mít takové, abychom je zvládli.