Půjčky mohou být sice dobrými pomocníky, ale zrovna tak mohou být tou nejpřímější cestou vedoucí do pomyslných horoucích pekel. A to proto, že jsou peníze pro nás lidi náramně důležité, ba vysloveně nepostradatelné, a zatímco si je někteří z nás i půjčují, aby jich měli dost, je jisté, že poskytovatelé půjček budou chtít tyto peníze vždy dostat stůj co stůj zpět. Protože je nepůjčují proto, aby o ně přišli, na to mají i oni své peníze moc rádi. A tak by se měl každý zadlužovat nanejvýš tak, aby se dokázal bez zásadnějších potíží vypořádat i se splácením.

Ale když ony půjčky tak svádějí! A tudíž kdejaká slabší povaha podlehne vábení, když se jí náležitě sdělí, že lze nějakou tu půjčku dostat rychle a výhodně. A takový člověk si často vůbec neuvědomí, že ona výhodnost může být relativní pojem, a čím se půjčka poskytuje rychleji, tím je u ní méně času na prověřování žadatele a tím se tato stává rizikovější. A čím větší je tu hrozba možného nesplácení, tím jsou tu vyšší úroky nebo třeba i drsnější metody vymáhání.

Kolik už mezi námi bylo třeba lidí, kteří si vzali rychlou malou půjčku! Šlo o pomalu jen pár korun na krátký časový úsek, a zdálo se, že se dá s takovou prkotinou lehce vypořádat. Jenže pak se třeba zapomnělo na splátku nebo tato měla být uhrazena z výplaty, jež se třeba i jen o pár dní někde zdržela, případně došlo k jinému pochybení, a poskytovatel takové půjčky se změnil z hodného strýčka třeba i v učiněné monstrum, které se neštítí pomalu ničeho.

A u velkých půjček to může být vlastně velice podobné. I tady mohou vést neplánované komplikace k tragickým koncům, když člověk v dluzích skončí v rukou exekutorů. A nenajde třeba vůbec nikde zastání, protože je jeho věřitel vlastně v právu. Smlouva byla řádně uzavřena a když je tato v souladu se zákony, musí se plnit.

A tak bych si půjčoval, jen kdybych vážně musel. A všechno si předem dobře přepočítal. Abych se u nějaké půjčky nepřepočítal.