I kdybychom si my obyčejní lidé mysleli, že velkým financím rozumíme, ve skutečnosti tomu zase až tak není. Máme sice své názory, jak bychom naše finanční záležitosti vedli, kdybychom byli na postu těch, kdo rozhodují o financích naší země nebo třeba i celého světa, ale vesměs jde o názory natolik zjednodušené, že je vlastně dobře, že nás nikdo do světa velkých financí nepustí.

Například já, kdybych měl absolutní finanční moc, bych preferoval přísnou finanční politiku. Nerozdával bych peníze kdekomu jen tak na potkání, seškrtal bych kdejaké podpory a přiměl tak lidi šetřit a pracovat. Náš rozpočet bych držel v plusu nebo aspoň na nule a nikdo by ze mě nevymámil ani korunu, pokud by za ni nenabízel něco, co je hodnotné a žádoucí.

Vím ale, že bych tím této zemi asi moc neprospěl. Jistě, peníze bychom měli skvělé a výdělečně činní a spořiví lidé by se měli dobře, tak dobře, jako za žádného populisty, jenže současně bychom tu měli zástupy chudých a bezprizorných lidí, kteří by zřejmě stáli za nebývalou vlnou zločinnosti. Kdo by peníze nutně potřeboval, ale neměl je, snažil by se je prostě stůj co stůj urvat.

Jsou tu ale i lidé jiní, kteří by zase dopřávali pro změnu kdekomu. Přilepšovali by penzistům, samoživitelkám, lidem, kterým osud nebyl z nějakého důvodu příznivě nakloněn, a třeba i těm, kdo nesáhnou na práci už jen z principu. Za těch by se u nás žilo skvěle. Ale jen do doby, než by nám přerostl státní dluh přes hlavu a naše ekonomika se nezhroutila.

A tak je třeba zvolit nějakou tu střední cestu, která by uspokojila a pokud možno nenaštvala. Což je ale hodně složitý úkol. Jak se můžeme přesvědčit i na realitě uplynulých let. Kdy hrozila deflace a sociální demokracie coby nejmocnější vládní strana prosadila rádoby zdravou inflaci a rozfofrovala tolik peněz, že dnes máme inflaci, až se nám protáčejí panenky. Inflaci, kvůli které už mají lidé obavy nakupovat, obrat obchodníků klesá a kvůli klesající hodnotě příjmů lidí hrozí opět ona tehdejší deflace, nyní už ale se znehodnocenou měnou.

Prostě se to s těmi velkými penězi musí umět. A jak vidno, moc odborníků na ně u nás nemáme. A proto máme to, co máme.