Počátek roku byl dobou, kdy nám skutečně významně posílila naše měna v poměru s jinými měnami. Co se týká eura, dostala se koruna na hodnotu, jaká tu nebyla už od podzimu roku 2008, tedy pod čtyřiadvacet korun za euro, a byla tak přímo neskutečně silná.

A proč k tomu došlo? Podle odborníků to mělo hned několik příčin.

  • Protože na světových trzích poklesla riziková přirážka a poklesly výnosy, byla tu vyšší ochota riskovat, a to nahrálo mimo jiné i naší měně, považované tradičně za rizikovější.
  • Loňský deficit českého státního rozpočtu se nakonec ukázal být nižší, než se původně plánovalo, a tento patnáctimiliardový pozitivní impuls znamenal pro českou korunu pozitivní zprávu.
  • Významnou byla i skutečnost, že na trhu poklesla cena plynu níže, než na jaké byla na počátku ukrajinské války, a tak nás neopanovala hrozící energetická krize.
  • A pak je tu i starší vliv, ten z let 2019 až 2022, kdy naše národní banka zabránila přílišnému znehodnocování naší měny z důvodu koronavirové pandemie, což se na naší měně podepsalo i nyní.

A tak naše měna prostě posílila a překonala dlouho nepředstavitelnou hranici čtyřiadvaceti korun za euro. A ti z nás, kdo touží po eurech nebo tato z nějakých důvodů potřebují, si tak polepšili, protože je získali levněji. Dovozci čehokoliv či třeba turisté z toho nesporně těžili.

Ovšem zatímco nám odborníci vysvětlili tento nebývalý úspěch naší měny výše zmíněnými důvody, nepřipadá mi onen výčet docela kompletní. Sice jsem jenom poměrně hloupý prosťáček, aspoň co se velkého světa financí týká, ale mám pocit, že za tím bude stát i něco jiného. A méně lichotivého.

A co?

Když vidím a slyším, jak se u nás situace vyvíjí, prostě mám dojem, že lidé daleko více škudlí, než aby utráceli. Není třeba toho tedy tolik dovážet, kdekdo si odepře právě na počátku roku finančně náročné cestování do ciziny, a tak o cizí měny, euro nevyjímaje, zkrátka opadl zájem. A kde není na trhu poptávka, tam se zkrátka musí s cenou dolů. Protože rozhodně nevěřím, že by na tom byla naše koruna dobře. Zejména při pohledu na naše státní finance.