Chcete hypotéku? Potřebujete si půjčit? Hypotéku získat můžete, ale jen v případě, pokud máte našetřeno alespoň minimálně 20% svých vlastních financí.

Každý z nás se občas dostane do situace, ve které si potřebuje půjčit větší obnos financí. Proto často volíme hypotéku, protože je to nejlepší a nejdostupnější řešení. Hypotéky mají také výhodné podmínky, ručíte nemovitostí, za tu získáte nějaké peníze, které proinvestujete. Jenomže to platilo kdysi. V dnešní době, pokud chcete získat hypotéku, musíte už mít naspořeno minimálně 20% z hodnoty hypotéky. Pokud máte tyto peníze prokazatelně například na účtu, pak můžete získat hypotéku a další peníze, pokud však nemáte, pak se s hypotékou na nějakou dobu rozlučte, alespoň do doby, než si našetříte.

Nyní už musíme mít naspořeno minimálně 20 procent vlastních financí, abychom získali hypotéku.

Banky poskytují hypotéky pouze na 80% hodnoty nemovitosti

Toto celé téma se vlastně týká jednoho základního faktoru. Ten faktor vyplývá z banky. Jedná se o to, že banky už neposkytují 100% hypotéky. Čili vám nemohou dát plných sto procent. V dnešní době se poskytují 80% hypotéky. Takže zbylé peníze zkrátka a dobře musíte mít naspořené někde doma v prasátku nebo kasičce. Samozřejmě je můžete mít také na účtu.

Jak se celá situace dá řešit? Lidé si půjčují jinde. Chodí si pro peníze k rodině, přátelům nebo nejbližším příbuzným. Řeší to jinými půjčkami, aby se dostali do této hodnoty a tak dále.

Banky tvrdí, že můžete zastavit dražší nemovitost nebo můžete zastavit hned dvě nemovitosti. No řekněte sami, to se určitě vyplatí. Zastavíte budoucí novostavbu, například když stavíte dům, ale ještě k tomu například dům nebo byt svých rodičů.

Veškerá tato doporučení vydala ČNB. Právě ta usměrňuje tok hypoték. Doporučuje různá pravidla, která se však musí dodržovat a vydává nařízení o úpravě hypoték.

Proto nyní banky poskytují 80% hypotéky. Víc bohužel nezískáte. Takže nezbude nic jiného, než zastavit druhou nemovitost, nebo dražší tedy hodnotnější nemovitost.