Za panování koronavirové pandemie si lidé docela dost polepšili, co se jejich úspor týká. Zkrátka jsme se tu báli toho, co nám přinesou třeba i nejbližší dny, a tak jsme raději omezili utrácení, pokud tedy bylo vůbec kde zrovna utrácet. Jistota je jistota.

Ovšem teď nastala doba, jež je problematická dost odlišným způsobem. Dnes je naše ekonomika pro změnu postižena velkou inflací. A lidé tak musí přemýšlet o tom, co s oněmi dříve našetřenými penězi udělat, aby zbytečně nepřišli o část jejich hodnoty.

A protože nám už dávno nepřinášejí běžné produkty finančního trhu takové výnosy, aby se zdolala aspoň ona inflace, roste prý u nás i zájem o investování do různých fondů. Takový zájem je tu už po delší dobu, ale nyní, kvůli pomíjení pandemie a růstu cen, je tento daleko vyšší.

V listopadu 2021 měli našinci v podílových fondech, akciových, smíšených, nemovitostních a dluhopisových, celých 675 miliard korun.

Pocítili to jak v České spořitelně, kde rostou počty nových investorů o desetitisíce a kde dosáhly podílové fondy výše sedmatřiceti miliard, Fio Banka zaznamenala ve srovnání s prvním pololetím roku 2021 víc než stoprocentní nárůst, u Equa Bank činil nárůst v prvních jedenácti měsících roku 2021 ve srovnání s předchozím rokem skoro dvojnásobek…

Narostl i zájem o investování na online platformách Portu a Fondee. Na Portu měli v listopadu 2021 denně až 450 nových registrací a nyní tam má účet přes 93000 lidí, kteří tam vložili 6,4 miliardy korun, což ale jistě není ještě poslední slovo, a na Fondee měli na konci listopadu přes 6100 klientů.

Inflace prostě zahnala Čechy do úzkých. Když už jsme si nějaké peníze našetřili, nechceme o jejich hodnotu přijít. A tak jsou nám i investice do fondů dobré, když už konzervativní produkty selhaly. Ale přesto u nás fondům dosud vesměs nevěříme. A když už nemáme na výběr mezi jistými alternativami, máme raději zlato, stavební spoření, penzijní spoření či spořicí účty.