I když se mluví o tom, jak se Češi rok od roku stále více zadlužují, naše situace není ani zdaleka tak špatná, jak to z takových zpráv vyplývá. Dokázal to nedávný průzkum. I když těch, kteří nad nějakou tou půjčkou ani trochu nepřemýšlejí, není sice málo, tak lidí, kteří naopak jakoukoli půjčku ze zásady odmítají, je ještě výrazně více.

Vždyť těch, kteří si nejsou ochotni za nic na světě půjčit a žijí zásadně jen za to, co si vydělají, je mezi námi více než čtyřicet procent – a to rozhodně není málo!

Navíc, dalších třicet procent lidí přistupuje k dluhům velmi zodpovědně. Zhruba polovina z tohoto počtu si půjčuje jen v krajní situaci, kdy se jim to vyplatí a není zbytí a vždy spěchají, aby svůj dluh co nejdříve a maximálně zodpovědně splatili. A všichni ostatní spadají do kategorie lidí, kteří si v životě zpravidla půjčí pouze jednou, a to na bydlení. Vlastní bydlení pro ně totiž představuje důležitou životní hodnotu a rozhodně se nejsou ochotni spokojit s životem v podnájmu. Takže přes to, že splácejí poměrně vysokou částku, tak to dělají maximálně zodpovědně, hypotéku si předem důkladně propočítají a zvolí si tu nejjistější a zároveň maximálně výhodnou variantu. Navíc, tito lidé rozhodně nevyhazují peníze oknem, neboť investují do své budoucnosti a hodnotného majetku.

Ovšem se zbývajícími více než dvaceti procenty Čechů už to tak dobré není – tedy alespoň pokud jde o jejich vztah k půjčkám. Dluhy je ani trochu netrápí a jsou ochotni půjčit si na cokoli, co zrovna potřebují, anebo po tom lépe řečeno zatouží. Využívají k tomu klasické půjčky, kreditní karty i kontokorent. Půjček mají zpravidla tolik, že už se v nich ani sami neorientují a často je ani nezvládají splácet. Do této kategorie spadají dva hlavní typy lidí – mladí bezstarostní muži, kteří si chtějí své dny užívat, a starší ženy, které jsou chronicky závislé na nakupování, protože je činí šťastné.