Mnoha lidem se zejména v poslední době finančně moc dobře nevede. Mzdy nerostou tak, jak by vzhledem k rostoucím cenám zřejmě měly, a tak je tu dost těch, kterým poklesla životní úroveň. A o tom, že by brali rekordní příjmy, si mohou nechat mnozí našinci leda tak zdát. Ne tak ale banky a spořitelny, které si v loňském roce skutečně polepšily. A vůbec poprvé vydělaly více než sto miliard korun.

Tohoto nevídaného zisku dosáhly poprvé v historii, a to hlavně díky vysoké inflaci a neméně vysokým úrokům.

V loňském roce si tyto finanční ústavy vydělaly ve srovnání s rokem předcházejícím o 32,3 miliardy korun víc a jejich čistý zisk tak dosáhl 102,64 miliardy korun.

Aktiva našich bank činila ke konci loňského roku 8,907 bilionu korun a jejich čistý zisk byl 104,1 miliardy korun, jejich zisk z finanční a provozní činnosti vzrostl na 233,6 miliardy korun a úrokové výnosy dosáhly 430,9 miliardy korun a výnosy z poplatků a provizí 52,6 miliardy korun. A za zmíněné zisky plynoucí z úroků vděčily naše banky hlavně vyšším úrokovým sazbám České národní banky. Banky totiž nejprve zvýšily úroky na svých úvěrech a teprve později začaly nabízet vyšší úroky i těm, kdo si v nich peníze ukládali, čímž si polepšily.

Česká spořitelna zvýšila loni svůj zisk ve srovnání s rokem předchozím o víc než čtyřicet procent, Reiffeisenbank dokonce o jednašedesát procent, Komerční banka o bezmála osmatřicet procent, Moneta Money Bank o víc než třicet procent, UniCredit Bank o jednadvacet procent a ČSOB o devět procent.

Ale těm největším ze zmíněných bank bychom my lidé zase až tak moc závidět neměli. Jistě, tyto bankovní domy si hodně vydělaly, jenže na to současně i doplácejí. A od letoška budou muset z takto mimořádných zisků platit i extra daň, tzv. daň z mimořádných zisků alias windfall tax. A tak na tomto štěstí bank vydělá hlavně tatíček stát.