Abychom mohli jako národ žít, potřebujeme mít svůj vlastní stát. A takový stát nemůže být jenom formalitou, ten musí aspoň akceptovatelně fungovat. Na což jsou potřeba peníze. A aby na jeho fungování peníze byly, abychom si mohli dopřávat služeb politické reprezentace, policie, armády, státního školství a tak dále, musíme platit daně. Jinak by se stát neuživil a nemohl by fungovat.

Stát nám tedy předepisuje, kolik peněz a jak mu máme odevzdávat, a nám obyčejným lidem nezbývá nic jiného než mu vyhovět. Protože jinak by nás stihl trest.

A jak jsme na tom byli s takovými daněmi v loňském roce? Z pohledu státu vlastně relativně dobře. I když současně i ne zrovna dobře. Protože se vybralo na daních víc peněz než v roce předchozím, a to o 137,7 miliardy korun, ale to pořád ještě ani zdaleka nestačilo k tomu, aby s nimi dokázal náš stát fungovat bez dělání dalších dluhů.

Stát měl tedy podle ministerstva financí, nepočítáme-li pojistné, v loňském roce příjmy ve výši 1,184 bilionu korun, o víc než třináct procent více než o rok dříve. Vzrostly příjmy ze všech daní, vyjma tu silniční, která byla snížena kvůli přílišnému růstu cen pohonných hmot a jejich nežádoucímu vlivu na nás občany.

Na nejvíce si stát jako obvykle přišel u daně z přidané hodnoty, která mu vynesla 536,2 miliardy korun, což představovalo 15,6procentní nárůst. Vzrostla ale, a to nejrychleji, i daň z příjmu právnických osob, která stoupla ve srovnání s obdobím o rok dříve o 17,3 procenta a přinesla tedy státu celkem 235,4 miliardy korun.

Daň z příjmu fyzických osob činila v loňském roce 195,5 miliardy, spotřební daň 160,7 miliardy korun. A zklamáním se stalo hlavně zdanění tabáku, který u nás kvůli citelnému nárůstu spotřební daně z něj podražil natolik, že už se nevyplácí rakouským a německým sousedům nakupovat tabákové výrobky u nás. A příjmy od těchto sehrály významnou roli i při zdanění.

Stát tedy získal z daní (bez zdravotního a sociálního pojištění) 788,9 miliardy korun, čímž si polepšil ve srovnání s předchozím rokem o skoro devadesát miliard. A přesto ještě nadělal rekordní 360,4miliardový deficit. Takže jsme státu zaplatili víc, a přesto je to ještě větší mizérie než dřív.