Na konci roku 2021 přišla vláda s návrhem na pomoc lidem, jimž zkrachoval jejich dodavatel energie. A jde o zjevně užitečnou formu pomoci, protože nikdo nemůže žít bez energií a nikdo z obyčejných smrtelníků také nemohl tušit, když se některému z dodavatelů energií upisoval, že zrovna tento zbankrotuje.

Ministerstvo práce na základě onoho návrhu hodlá pomáhat těm, na které tvrdě dolehl konec jejich dodavatelů energií. Tato pomoc by měla být rychlá a adresná. A pochopitelně i masivní, protože jde o docela dost lidí a docela drahé potíže, s nimiž se tito musí vypořádat. Pomáhat se má od ledna, a to i tři měsíce zpětně, a sice v rámci příspěvku na bydlení a mimořádné okamžité pomoci. A vládou prý budou osloveny všechny ohrožené skupiny, to aby se o této možnosti včas dozvěděli všichni, jimž by měla být určena.

Podle ministra práce Jurečky by se tedy mohly v roce 2022 výrazně zvýšit též takzvané normativní náklady na bydlení, z nichž se provádí výpočet zmíněného příspěvku na bydlení, a tento příspěvek by měli mít nově možnost využít i lidé žijící v podnájmech.

Podle expertů by prý mohly vzrůst částky pro výpočet dávek u jednočlenných domácností o 800, 1300 nebo 2500 korun a u početnějších domácností o 850 nebo 1400 korun.

A co se mimořádné okamžité pomoci týká, ta je tu sice jenom pro lidi v hmotné nouzi, ovšem už od listopadu ji mohou díky uvolněným podmínkám dostat nejen ti, kdo už nic nemají, ale i ti, kteří mají našetřen maximálně dvojnásobek životního minima své domácnosti plus dvojnásobek nákladů na bydlení. Ovšem týká se to jenom těch, kteří přešli do konce roku 2021 od dodavatele poslední instance k nějakému dodavateli běžnému.

Takže tu pomoc pro lidi, kteří se ocitli ve skutečné tísni, je. Ale jako u mnoha jiných politických rozhodnutí jsou i zde určité pochyby. Pole exministra financí Kalouska je totiž spuštění nějaké té zmíněné masivní pomoci vzhledem k rozpočtovému provizoriu vlastně nemožné.

A tak uvidíme. Pokud tedy nebude tma nebo budeme mít na elektrické osvětlení.