Je naprosto běžné, že obchodníci někdy vyhlašují výprodej. A nejtradičněji to vídáme po svátcích jako jsou Vánoce. Což má pochopitelně logiku, není to nic překvapujícího. Už i za minulého režimu jsme o tom slýchali a bylo nám to vysvětlováno, a to v podstatě správně.

Před významnými svátky, kdy se očekává velké množství obchodních transakcí a s nimi spojená naděje na dosažení velkých zisků, se prostě obchodníci zásobí velkým množstvím zboží. Zpočátku, dokud je zájem, ho prodávají třeba i za hodně přehnané ceny, jak čas běží, ceny se vrátí na normální hladinu, a když je pak po svátcích po naději, že by se to, co na pultech a ve skladech ještě zbylo, prodalo, když je zřejmé, že by to u obchodníků jenom zabíralo místo, byly by v tom utopené peníze, které jsou potřeba k dalšímu obchodování, a jen tak by se to neprodalo, pokud by se to tedy ještě vůbec prodalo, vyhlásí se výprodej.

A ceny tu jdou obvykle dolů, třeba i razantně, jen aby si to někdo koupil a dal za to obchodníkovi třeba i méně, než byla pořizovací cena. Aby z toho aspoň něco káplo.

Na samém konci roku 2021 se tak začalo nabízet leckde a lecjaké přebývající zboží, a to třeba i se závratnou slevou, a někdo poběží podobné výprodejové akce třeba až do konce ledna.

Globus nabídl třeba až sedmdesátiprocentní slevy, v Tescu dosáhly některé slevy až pětasedmdesáti procent, a ani u jiných obchodníků to nebylo jinak, byť v různém rozsahu a po různě dlouhou dobu.

Protože se obchodníci prostě musí zbavovat zbytečných skladových zásob. Nesmí jim to tam zbytečně překážet, třeba i proto, aby se sem pořídilo nové zboží, těšící se poptávce i po svátcích. A zákazníci na tom mohou samozřejmě i ušetřit, pokud takoví obchodníci jenom nemachinují s čísly a nevyhlašují slevy z přemrštěných cen, jež ve skutečnosti žádným cenovým zvýhodněním nejsou.

A pokud lidé chtějí, mohou si tu výhodně nakoupit. Podle stavu naší ekonomiky zřejmě nadlouho naposled.