Na světě nikdy neexistovala a přinejmenším ještě dlouho ani nebude existovat jediná měna, kterou by se platilo vždy a všude. Různé země nebo uskupení států mají svoji vlastní finanční soustavu, která se tu používá k placení. Ani České republika není v tomto ohledu samozřejmě výjimkou.

Jenže žádný stát nedokáže existovat sám o sobě, a má-li prosperovat, musí kooperovat i s dalšími státy, spolupracovat s nimi a mimo jiné samozřejmě i obchodovat. A protože se – jak už zaznělo – nedá všude platit tímtéž, musí nevyhnutelně existovat i způsob, jak zajistit, aby se daly různé měny odpovídajícím způsobem směňovat jedna za druhou.

A to je docela umění, vyžadující působení odborníků. Protože nelze jednoduše říci, že si budeme s nějakou cizí zemí měnit dejme tomu jednu korunu za jedno euro, jeden dolar, jednu libru nebo dejme tomu jeden japonský jen. V některých případech by totiž při takovém kurzu nebyl adekvátní zájem ze strany našinců, v jiném by o to nestáli pro změnu naši zahraniční partneři.

A tak se složitě nastavují kurzy měn. A to tak, aby nabídka co nejideálněji odpovídala poptávce, aby se v žádném jednotlivém státě peníze toho druhého ani nehromadily, ani aby tu nechyběly pro změnu peníze vlastní.

Takový kurs se řeší pochopitelně na té nejvyšší finančnické úrovni, čímž je v našem případě Česká národní banka. Ta svými počiny může ovlivňovat a také ovlivňuje kromě jiného i sílu vlastní měny ve vztahu k měnám jiným. Tak, aby to bylo pro naši zemi dostatečně výhodné a aby to akceptovali pochopitelně i naši zahraniční partneři.

A tak to není tak dávno, kdy třeba naše koruna poklesla vůči euru až na víc než sedmadvacet korun, byly tu doby, kdy se euro pod třicet korun nesehnalo. A je tu i dnešní doba, kdy zvýšení sazeb ČNB naši měnu posílilo a ta se tak přiblížila pětadvaceti korunám za euro a dvaadvaceti korunám za dolar.

A co to znamená? Znamená to, že čím je koruna pevnější, tím víc si toho za ni našinci koupí a tím víc se vyplatí dovoz zboží a služeb. Takže je momentálně ideální doba nakupovat spíš to zahraniční. Pokud na to tedy člověk v době nemalé inflace ještě má.