Někteří lidé si nedokážou odpustit život na dluh. Než by počkali na to, až si na prakticky cokoliv, co chtějí mít, našetří, raději si někde vezmou půjčku a koupí si to hned. I s vědomím toho, že je to může v konečném důsledku vyjít o dost dráž a že tedy možná na svůj spěch i citelně doplatí. A někteří si skutečnost, že je to vlastně vyjde draho, ani neuvědomují, nechtějí si ji připustit a kazit si tím náladu.

A jsou i lidé, kteří si vůbec nedokážou plánovat své výdaje, a tak zkrátka zjistí třeba i jen pár dní před výplatou, že už nemají ani korunu. A tito si pak berou takzvané rychlé půjčky. Což bývá nejednou ještě větší pohroma než půjčky dlouhodobější a poskytované renomovanými finančními institucemi za vyžadování splnění jasně daných kritérií, jež mají oddělit pomyslné zrno od plev.

Rychlé půjčky mohou být sice férové, ale také nemusí. Protože se tyto poskytují rychle, bez pořádného nebo i jakéhokoliv prověření žadatele, a to logicky znamená, že se poskytovatelé brání riziku ztrát nasazením vysokých plateb, jež takové půjčky provázejí.

To, že se rychlá půjčka nabízí za vlastně pomalu astronomické úroky, není nic neobvyklého. Ale ani tehdy, když je u ní úrok zdánlivě příznivý, ještě není jisté, že je tato laciná. Protože se dá leccos zakamuflovat třeba ve formě poplatků nebo sankcí, jež provázejí prohřešky ve splácení. A takové skryté povinnosti mohou půjčku prodražit třeba i o stovky procent. A dávno už neplatí, že jsou nabídky bank vždy bezpečné a u nebankovních společností je tomu naopak.

Ten, kdo si chce půjčit, by tak měl brát v potaz náklady, jež souvisejí se splácením samotným a jež mohou nastat v případě, že dojde ke zpoždění splátek, měl by se zajímat ale i o to, nakolik je poskytovatel rychlé půjčky transparentní a jak komunikuje, tedy jaké informace veřejně poskytuje, a jaké jsou s dotyčným poskytovatelem zkušenosti jiných lidí.

Protože půjčit si třeba pár korun do nejbližší výplaty a pak přijít na buben není ideální volba.