V nejedné z našich domácností už se lidé ani neobtěžují s vybíráním nějakých těch dárků. Když tu jsou Vánoce, narozeniny nebo jiné významné dny, prostě si darují peníze a je to. Obdarovaný ať už se sám rozhodne, za co je utratí.

Českému státu je pak, jak by se dalo s nadsázkou říci, líto, že zrovna jemu nikdo z jeho lidí podobné finanční dary dobrovolně nedává. Lidé mu platí daně a jiné povinné odvody, s nimiž si ale politici ne a ne vystačit, a jinak nechtějí dát už nic. A proto se český stát namontoval tak jaksi i do nedávných Vánoc.

Lidem bylo doporučeno, aby si nepočínali tak barbarsky, jak bylo výše popsáno. Že prý si nemáme dávat jenom peníze, což nemá úroveň. Měli jsme si to prý promyslet, a když už si peníze dáváme, měli jsme zvolit něco elegantnějšího. Tedy vlastně také peníze, ale ty investované do státu. Měli jsme překvapit finančním dárkem v podobě státních dluhopisů.

Až do čtvrtka 23. prosince jsme si tak my Češi mohli koupit prý výhodné protiinflační Dluhopisy Republiky. Tedy dluhopisy, jimiž politici (docela marně) zalátávají díry ve státním rozpočtu, jimi nadělané státní dluhy.

Proč jsme si měli tyto dluhopisy pořídit jako dárky pro své blízké? Prý proto, že je jimi zaručeno, že bude získaný úrok, který tu stát po uplynutí dané lhůty vyplatí, roven inflaci, tedy znehodnocení měny za uplynulé období.

Před rokem pořízené dluhopisy tohoto typu vynesly asi 6,3 procenta a v roce 2022 prý tyto vynesou investorům asi pět procent, úměrně inflaci. Což jsou úroky, které člověku jinde se zárukou nenabídnou.

Někteří z nás si tedy elektronicky, v České spořitelně nebo ČSOB tyto dluhopisy nakoupili. Třeba i jenom proto, aby měli pro své nejbližší prý elegantní a patriotické dárky. Dárky, které jsou ale dost hloupé, když se nad tím zamyslíme. Protože tyto dluhopisy usnadňují zadlužování státu. A každým jejich pořízením jsme sobě i svým blízkým zajistili o něco horší budoucnost. Až dojde na splácení takto podporovaných dluhů.