Jak je známo, žijí státy obvykle z daní. A čím více peněz potřebují, tím větší daně se tu vybírají. Jistě, státy by to mohly do jisté míry řešit i jinak, mohly by třeba zeštíhlovat státní sektor a tento tím zlevňovat, ale někdy to nestačí. Zejména u zemí, jako je ta naše, kde se ekonomická situace prznila tak dlouho, že už to vážně chce radikální řez.

A tak se u nás začnou už od příštího roku zvyšovat všemožné daně.

Protože je to nejméně kontroverzní, začíná se v případě výčtu takových rostoucích daní u neřestí. Všichni by přece měli chápat, že když si někdo huntuje zdraví, měl by za to být potrestán. A tak poroste třeba daň z tabáku a tabákových výrobků, a to v příštím roce o deset procent a v následujících třech letech po pěti procentech ročně. U zahřívaného tabáku poroste daň v letech 2024 až 2027 vždy o patnáct procent a nově se zdaní i nikotinové sáčky a náplně do elektronických cigaret.

Další naší neřestí je pochopitelně konzumace alkoholu, a tak ani tento nebude opomenut. A nárůst zde bude identický s nárůstem daní u tabáku a tabákových výrobků.

Živé hazardní hry by měly být zdaněny třiceti procenty namísto dnešních třiadvaceti procent.

Ovšem neřesti samy náš státní rozpočet nespasí. A tak se mají zvyšovat i odvody u OSVČ, vyšší příjmy by měla přinést i redukce sazeb DPH na pouhé dvě, dvanácti- a jednadvacetiprocentní. Více se mají zdaňovat nemovitosti, což by mělo přinést státu devět miliard korun navrch, dvě a půl miliardy by mělo přinést další zdanění piva a tvrdého alkoholu, zdražení dálničních známek, zrušení některých daňových výjimek typu sleva na studenta, školkovné, osvobození nepeněžních benefitů zaměstnancům, daňová uznatelnost tichého vína jako daru a podobně. Poklesnout by měla sleva na dani na manžela či manželku, daňová uznatelnost při nákupu osobních automobilů k podnikání, vzrůst by měly příjmy z nemocenského pojištění…

Prostě by bylo asi stručnější tu vyjmenovat, co se zdaňovat a zdražovat nebude. A tak si připravte opasky. Bude se utahovat.