Zvěsti o kryptoměnách se donesly už určitě k většině z nás. Ale jak už tomu tak bývá, obvykle o nich zase až tak moc nevíme. A to třeba i proto, že jsou natolik nehmotné, virtuální, že si je nemůžeme na rozdíl od klasické hotovosti ohmatat a vyzkoušet.

Leckoho zaujaly kryptoměny ve chvílích, kdy začal v minulosti jako zběsilý posilovat Bitcoin. Tehdy každý viděl, jak právě držitelé Bitcoinů bleskově a pohádkově zbohatli. A podobně rychle a zásadně pak tu bohatli a tu klesali až na dno a byli ruinováni. Ale i navzdory tomu tato kryptoměna stejně jako kryptoměny jiné leckoho zajímá. Protože zbohatnout na něčem, co je nezávislé na bankách a politicích, o čem ti nahoře nemohou ze své vůle rozhodovat, zda a jak to znehodnotí inflací… Co si přát víc?

Ale neznalým snad v žádném oboru štěstí nepřeje. A u kryptoměn tomu není jinak. Ty nemusí být šťastnou volbou dokonce ani těch, kteří je chápou, znají a mají v této oblasti dobrý přehled.

A dospělo to už tak daleko, že i americké regulační orgány už vydaly první společné varování bankám před riziky spojenými s kryptoměnami. Podle nich tyto představují riziko. A to nemalé. Banky by se v souvislosti s kryptoměnami měly mít na pozoru před podvody, jež tu nelze v žádném případě vyloučit, a také před právní nejistotou a zavádějícími informacemi od firem, které obchodují s digitálními aktivy.

Podle americké centrální banky, Úřadu pro kontrolu měny a Federální společnosti pro pojištění vkladů zkrátka jsou tokeny ve veřejných decentralizovaných sítích rozhodně něco jiného, než spolehlivé a bezpečné bankovní praktiky, a proto by se měly banky postarat, aby nebyly zavlečeny do rizikových kryptoměn, jež nejsou pod kontrolou. Aby si operacemi s kryptoměnami nepřidělaly starosti.

Protože možná už i vy kryptoměny nevyužívající lidé jste postřehli, že poměrně nedávno zkrachovala společnost FTX, druhá největší kryptoměnová burza na světě, Bitcoiny zaznamenaly značný pokles hodnoty, a s tím není radno si zahrávat.

Chcete-li tedy používat kryptoměny, čiňte tak. Ale je to hazard, a věnujete-li se mu, nestěžujte si, pokud špatně dopadnete.