Je už dávno známo, že si lidé mají střádat peníze na horší časy, a neméně známé je už i to, že už nějakou dobu nevynášejí běžné nabídky finančního trhu zhodnocení převyšující aspoň nepatrně inflaci, případně dokonce vůbec žádné. A tak lidé nejednou hledají nějakou alternativu, jíž by se jim podařilo dosáhnout vyššího zhodnocení jejich úspor.

Takové možnosti pochopitelně existují. I to už dobře víme. Ovšem těmi jedinými druhy vkladů, jež mohou znehodnocení úspor zabránit, jsou dnes vlastně jenom investice, a i mezi těmito vesměs jen ty provázené vyšším rizikem. Tedy ty, kde se sice dá teoreticky vydělat, ale zrovna tak není zajištěné ani to, že se lidé se svými penězi ještě někdy shledají. Což dokáže mnohé z nás spolehlivě odradit – protože nikdo přece léta nespoří proto, aby to pak někdo v mžiku proinvestoval a zbankrotoval.

Lidé prostě chtějí co nejvyšší úroky, provázené ale jistotou takového vkladu. A proto sázejí nejednou jen na to jediné, co tu ještě nebylo zmíněno. Tedy na státní dluhopisy.

Vláda, jak všichni dobře víme, hospodaří pod psa, případně pro kočku, čímž nemám v úmyslu hanobit některé ze zmíněných zvířat, a aby dokázala zaplatit to, na co jí finance ve státním rozpočtu scházejí, půjčuje si. A na rozdíl od jiných alternativ jsou její státní dluhopisy jak lépe úročené, tak i zajištěné proti krachu. A byť ani ty nevynášejí moc, jde o tu nejvýhodnější nabídku neprovázenou rizikem. A to se mnoha lidem líbí.

Ale líbit by se jim to vlastně nemělo. A státní dluhopisy by si kupovat neměli. Aspoň pokud je situace taková, jaká u nás je.

Protože co vlastně takoví lidé investováním do státních dluhopisů dělají? Půjčují nezodpovědné vládě, která jim půjčené peníze i s úroky vrátí z budoucích daní. Čímž se dnešní problém přesouvá do budoucna a navrch ještě oněmi úroky připravuje stát o budoucí příjmy. Protože co se v budoucnu vyplatí takovým investujícím lidem, to bude v rozpočtu chybět. A vláda si tak na to zřejmě zase půjčí, a logicky ještě víc.

Kdyby nešlo o vládu, bylo by podobné počínání vlastně zakázané. Šlo by o hru zvanou ‚letadlo‘. Na které vždy vydělají jen ti nahoře, zatímco ostatní nevyhnutelně tratí.