Měl bych pro vás takový návrh. Protože vy máte nějaké peníze a já je nemám, co kdybyste mi z nich část odevzdali? Já bych z nich žil, a kdybyste pak snad někdy potřebovali, možná bych vám z toho něco vrátil. A pokud by se mi snad to právě vyřčené nepodařilo dodržet, protože bych s penězi od vás nevystačil, co kdybyste mi navrch ještě nějaké peníze půjčili? Já bych vám je pak jednoho dne určitě vrátil i s úroky. Z peněz, které byste mi vy sani zase dali potom.

Že jsem blázen? Že jste něco tak hloupého možná už dávno neslyšeli? Že takto praštěný návrh neakceptujete, že na něco takového nepřistoupíte, protože je to ryzí zhůvěřilost?

Ano, máte stoprocentní pravdu. Tedy skoro ve všem, s výjimkou toho, že na něco podobného nikdy nepřistoupíte. Protože na něco takového přinejmenším zčásti přistupujete. A mnozí našinci na podobné návrhy přistupují zcela, a to často i rádi a opakovaně. A jsou mezi nimi i lidé, o nichž se nedá smýšlet jako o neskutečných hlupácích.

Přesně tak, jak bylo popsáno v úvodu, se u nás totiž počíná, a to opakovaně. Jenom nejde v reálu o mne, já jsem v reálu nahrazen státem. Ale jinak to tak chodí.

Stát si bere ode všech, kdo mají peníze, podíl z těchto. Říká se tomu daně a ty se platí proto, že chce stát peníze, jež si jinak nedokáže vydělat. Stát vybírá daně a ti, kdo mu je platí, mají jenom určitou naději, že se jim z nich i něco vrátí. Vše ale určitě ne, protože se takové příjmy z daní používají i na to, co daňoví poplatníci nikdy nevyužijí.

A když se pak státu nedaří s těmito penězi vyjít, vydává na uhrazení svých dluhů státní dluhopisy, jež prodává mimo jiné i svým vlastním lidem. Kteří si je kupují vcelku ochotně, protože v tom vidí jistou investici, jež je navíc obvykle úročena lépe než jiné pojištěné spořicí produkty. A tyto peníze se pak lidem i s úroky vracejí. Ovšem stát jim je – jak zaznělo – nevrací, protože sám žádné peníze nevydělává. Vrací jim je z daní, jež vybere později. Od nich samotných. Tudíž si ti, kdo si státní dluhopisy kupují, vracejí své peníze i s úroky ze své vlastní kapsy.

A je divné, jak snadno lidi na podobnou bláznovinu přistupují.