V posledních měsících hýbalo naší společností kdeco. Mimo jiné i rostoucí ceny pohonných hmot. Každý, kdo se o to aspoň okrajově zajímal, zjistil, že se velice rychle změnilo to, co se skvělo na tabulích se zveřejněnými cenami, že se tu objevila docela jiná čísla, než na jaká jsme byli dříve zvyklí.

Všichni, kdo se tu rozhodli tankovat, se rázem dostali do zapeklité situace, ti rázem museli zalovit o hodně hlouběji v peněžence. Protože on neplatí ten známý vtip, v němž blondýna tvrdí, že jí dražší benzín nevadí, protože ona vždycky tankuje jenom za sto korun.

Ceny pohonných hmot prostě vyrostly. A začaly se dotýkat každého z motoristů. Ovšem pochopitelně nejen motoristů. Tyto ceny totiž neovlivnily jenom ty, kdo se vozí ve svých autech. Ovlivnily i ceny veřejné hromadné dopravy, i ceny dopravy čehokoliv, a tím zprostředkovaně už i ceny v obchodech, do kterých se musí zboží navážet, a to pochopitelně ne na kole nebo koňském či volském povoze.

V posledních dnech se sice začalo trochu blýskat na lepší časy, protože se ceny takových pohonných hmot konečně přestaly zvyšovat, ale přesto není důvod k jásotu. Protože zůstávají i nadále drahé, a nedá se předpokládat, že by šly jejich ceny v dohledné době dolů. Protože je tu vysoká letní poptávka provázená nedostatečnou nabídkou ropy, a nikdo tak nebude motivován ke zlevňování. A jestli tak chce někdo aspoň trochu ušetřit, musí prostě zamířit do Jihočeského, Karlovarského, Královéhradeckého nebo Ústeckého kraje, kde se pohybují ceny aspoň trochu níže než jinde. I když to platí teď, a je ve hvězdách, zda tomu bude tak i v době, kdy budete číst tyto řádky.

Díky naší vládě se sice nemusí od počátku července přimíchávat do benzínu a nafty biosložka, firemní vozidla, autobusy a nákladní auta do dvanácti tun nemusí platit silniční daň a nákladní vozidla nad dvanáct tun mají tuto nižší, došlo i na dočasné snížení spotřební daně z benzínu i nafty, ale je prostě stále ještě draho. A pocítíme to všichni. Aspoň zprostředkovaně i my, kdo nikam ničím nejezdíme.