Jak vyplývá z oficiálních zveřejněných údajů, jež nelze vlastně zpochybňovat, protože v jejich případě není žádný důvod kohokoliv zainteresovaného je falšovat, rostou u nás navzdory koronavirové pandemii setrvale ceny nemovitostí.

Ať už se jedná o byty, domy či pozemky, jejich ceny prý vzrostly i v posledním kvartálu loňského roku, stejně jako rostly i předtím. I když se tu situace v průběhu většiny loňského roku notně komplikovala, byly nemovitosti stále dražší a dražší.

Takzvané rezidenční nemovitosti zdražovaly po celé republice, a to rozhodně ne o nějaká skutečně jen zanedbatelná čísla. Nárůst o skoro třináct procent v průběhu jediného roku u bytů a o skoro deset procent u rodinných domů určitě není žádná prkotina, a o rekreačních objektech, hlavně horských apartmánech, už je teprve škoda mluvit.

Lidé stále více stojí o všechny typy domů, ty určené k rekonstrukci a klidně i hodně vzdálené od velkých měst nevyjímaje, a u pozemků jsme v situaci, kdy je poptávka výrazně vyšší než nabídka.

Dalo by se sice říci, že si lidé kupují nemovitosti, protože potřebují někde bydlet, což je pro život nezbytné, jenže – jak zaznělo – nejde pouze o bydlení. Jde i o jakýkoliv jiný nemovitý majetek.

Lidé jsou zkrátka ochotni sáhnout i hodně hluboko do kapsy, jen aby si toto pořídili. Což by nebylo divné v dobrých časech, kdy mají lidé logicky nejlepší předpoklady pro utrácení. Ale co dnes? Zmíněný nárůst byl zaznamenán v době, kdy mnozí lidé přicházejí kvůli pandemii o příjmy, nejednou nemají už ani z čeho žít, naděje na zlepšení je v nedohlednu a prakticky celou společnost opanovala skepse a nejednou i beznaděj.

A jak to, že lidé nemají radostné vyhlídky, ale přesto jsou ochotni platit za nemovitosti, včetně rekreačních objektů a pozemků, pořád víc? A to i přímo přemrštěné ceny?

Nemohu si pomoci, ale napadá mne jen jediné logické vysvětlení.

Ekonomice a financím se prostě daří natolik špatně, že už v ně lidé ztrácejí důvěru. A byť nám tak nejednou peníze scházejí, kdo je má, radši se jich koupí nemovitosti zbaví. Protože žádná nemovitost se na rozdíl od měny pouhými rozhodnutími politiků nesesype.