Děsíte se vždy, když opustíte lékárnu a vaše peněženka je prázdná? Nejen senioři, ale i ostatní lidé potřebují prášky a léky, protože nemocí přibývá a je podstatné, že je zde léčba na všechny civilní onemocnění, ale za jakou cenu? Můžeme být rádi, že je naše země vyspělá a že zde můžeme léky koupit, ale je to opravdu drahé. Všechny společnosti se předhánějí, protože vědí, že tohle je ten nejlepší business, který bude pořád stejný.

Každá lékárna má jiné ceny

Také je velice podstatné, kde si léky kupujete, protože každá lékárna m jiné ceny nezávisle na receptu, takže je dobré se třeba lékaře zeptat, jestli neví, kde je to nejvýhodnější a pak si tam zajít. Věděli jste, že právě v lékárně zůstane 6-18% z celkové ceny výrobku a že 14 Kč stojí vydání léku? Také si dejte pozor na lékárníky, kteří si klidně mohou naúčtovat od vás peníze za nadstandardní služby v oblasti poradenství, jako je třeba pomoc při odvykání a tak podobně.

Výhodný ochranný limit

Spousta pacientů třeba ani nemůže vědět, že existuje tzv. ochranný limit, který je pevně stanoven. Pokud léky za rok přesáhnou částku 5 000 Kč, pojišťovna může peníze zákazníkovi vrátit. U seniorů nad 65 let a dětí do 18 ti let je hranice snížena na 1 000 Kč. Na konci roku 2018 vzhledem k takému snížení limitu pojišťovny povracely 400 milionů.

Záležitost fixních doplatků

  • V některých jiných zemích platí pravidlo fixních, tedy stabilně stejných doplatků na konkrétní léky, takže lidé tak nemusí zbytečně chodit po všech lékárnách a shánět léky co nejlevněji, jelikož stojí všude opravdu stejně, je to dáno legislativou. Někteří by chtěli, aby to tak bylo, ale argumenty jsou jasné. Léky by byly obecně dražší a také by to vedlo ke zkrachování menších podniků, takže to není dobrá alternativa pro naši zemi.

 

Také je důležité dávat si pozor na akční řetězec různých lékáren, které nabízejí akční ceny, protože vše je stanoveno Státním úřadem, který slouží pro kontrolu léčiv.