I když je to nemilé, našemu státu se prostě ekonomicky nedaří. A když chce takový stát sehnat peníze, aby měl na zamýšlenou útratu, musí zkrátka nastavit a vybrat takové daně, které mu umožní všechno nějak finančně zvládat. A tak se musíme smířit s tím, že i dnešní vláda sáhne na peníze komukoliv, u koho je to aspoň trochu možné.

Aktuálně je docela vděčným tématem daň z neočekávaného zisku. Energetici si prostě souhrou okolností hodně namastili kapsu, a namísto toho, aby jim jako v každé normální tržní společnosti ostatní pogratulovali, že měli štěstí, zvýší vláda jejich zdanění, aby na tomto neplánovaném štěstí, které už se možná nebude nikdy opakovat, parazitovala.

Ovšem pouze takovým mimořádným zdaněním energetiků to nemůže skončit. To by nebylo řešení, protože stát potřebuje daleko větší peníze, a hlavně je potřebuje soustavně.

A tak už se uvažuje o tom, co všechno naše vláda ještě více zdaní, aby si přišla na nějaké peníze.

Do konce srpna by mělo být jasné, který ze sektorů naší ekonomiky a jakou měrou bude mimořádně zdaněn kvůli neočekávanému zisku, ke kterému přišly firmy či celé sektory ekonomiky ‚jako slepej k houslím‘.

Ovšem možnost vzít takové firmy na hůl není pro vládu jenom příjemnou záležitostí. Vyžaduje to totiž, aby naši politici jednali urychleně. A aby ‚natáhli‘ podobné firmy dříve, než tyto prostě najdou způsob, jak se takovému mimořádnému zdanění vyhnout, což je pochopitelně v jejich vlastním zájmu.

Mimořádně by se měl zdanit třeba ČEZ, který měl loni výrazně vyšší zisk než dříve. Piráti by prý chtěli v příštích dvou až třech letech o čtvrtinu zvýšit daně všech energetických firem, a to možná už od letošního října, ale kdo ví, jak se nakonec situace vyvine.

A tak se můžeme (prozatím?) utěšovat aspoň jediným. Že prý vláda nechce znovu zvýšit zdanění nás fyzických osob na dřívějších dvacet procent. Zřejmě z ryze populistických důvodů. Zdanění energetiků totiž veřejnost bezprostředně nezabolí, zatímco sáhnout na peníze přímo nám lidem… To by bylo hned po voličské podpoře.