Když se my lidé posloucháme, zjišťujeme, že je velice častým tématem našich rozhovorů nějaké téma související s penězi. Peníze tu přicházejí často na přetřes, mluvíme o nich často a rádi. Protože je to něco, co považujeme za důležité, a zároveň něco, o čem všichni aspoň něco víme, a tudíž snáze nalézáme společnou řeč.

Jenže co vlastně víme o penězích? Jistě, víme, že si za ně můžeme něco koupit, a pokud je zrovna nechceme utrácet, pak víme, že se dají i spořit a využít někdy v budoucnu. Víme, že kdo má peníze, ten má i vliv a moc, kdo je finančně zajištěný, má vše potřebné a je za vodou.

Ale je to vlastně pravda? Pokud bychom o tom vážně přemýšleli, zjistíme, že v takovém případě vlastně žijeme v jedné veliké lži. Protože peníze nám sice dobře slouží, ale žádný zázrak rozhodně nejsou. Proč totiž chcete peníze? Přece proto, že se za ně dá něco koupit. Někdo si je od vás rád vezme a dá vám za ně něco, co chcete mít, co potřebujete. Jenže k čemu je potřebuje ten, s kým se vám podaří uzavřít takovou obchodní transakci? Jen k tomu, aby je poslal zase dál.

A co by se stalo, kdyby někdo peníze odmítl přijímat? Pak by se za ně nic nekoupilo a lidé by po nich přestali toužit. Protože kromě toho, že se dají za něco užitečného směnit, peníze vlastně žádnou hodnotu nemají. Je to jenom něco jako papír, případně nepatrný kousek kovu.

A že se to nestane? Že peníze budou vždycky penězi, a proto jsou a zůstanou středobodem našeho zájmu? Kde to žijete? To se domníváte jenom proto, že jste dosud nezažili jinou realitu. A když některé peníze ve vašem případě pozbyly svou hodnotu, byly nahrazeny automaticky jinými, platnými.

Vzpomeňme ale třeba na Zimbabwe, kde tehdejší měnu zničila hyperinflace. Peníze se v té zemi válely po zemi a nikdo se je neobtěžoval sebrat, jak byly pro lidi bezcenné. Nebo vzpomeňme měnovou reformu nám bližší, tu, která proběhla za komunistů. V jednu chvíli byla měna pevná, a vzápětí se z peněz stalo bezcenné smetí. A podobných případů už bylo!

A tak se radujte z peněz, ale nežijte jenom pro ně. Stačí, aby ztratily důvěru lidí, a nebudou k ničemu, ani kdyby měl člověk miliony.