O politicích jsem si nikdy nedělal přehnané iluze. Ať už jsme měli vládu pravicovou nebo levicovou, jednotnou i poslepovanou z roztodivných sil, demokratickou i totalitní, vždycky jsem očekával, že něco podělá. A vždycky jsem se dočkal. Bohužel.

A tak jsem si nedělal iluze ani po zvolení naší současné vlády. Tušil jsem, že i ta udělá určitě něco, co se mi stejně jako dalším lidem znelíbí. Ale doufal sem, že tím aspoň skončí ona neskutečná rozhazovačnost a dělání dluhů, na což byla předchozí vláda expert. Doufal jsem, že pravicovější a nepříliš populistická vláda omezí aspoň ono bezuzdné utrácení, na které ani nemá, a že zavládne aspoň trochu ekonomický rozum.

Ovšem jak jenom jsem se zmýlil! Jak se ukázalo, jsou už zase veškeré sliby chyby. Zase se našel důvod, proč nás i nadále zběsile zadlužovat, a zase se tak činí s často populistických důvodů. Jistě, naše dnešní vláda ví, že je to neskutečně drahé, že za každých deset miliard korun nového dluhu zaplatíme ročně navíc na úrocích 500 milionů, které nám budou chybět jinde, ale je jí to nějak jedno. Ve volbách se mluvilo o tom, jak se bude deficit státního rozpočtu snižovat, ale najednou se máme smířit s tím, že každoroční třísetmiliardové deficity budou pokračovat až do konce funkčního období této, zprvu zdánlivě rozumně vypadající vlády. Protože by nám prý podle ministra financí v případě snižování deficitu za každou cenu hrozilo velké sociální napětí.

Zkrátka a dobře se vláda bojí, že by se úspornější režim nelíbil lidem. A tak nás bude radši zadlužovat dál. Protože prý rozumná vláda sociální napětí nedopustí. Lapidárně řečeno, radši lidi ožebračí, než aby se tito cítili jako žebráci. A až tato vláda dovládne, budeme tu mít možná tak o sto tisíc dluhu na každého Čecha víc. A kdo ví, jestli jenom o tolik, protože se politici nedají prokouknout. A když tito slibovali zlepšení a skutek už nyní utek…

A řeči ministra financí o tom, že by za vlády hnutí ANO byly plánované deficity řádově dvakrát vyšší, naši ekonomiku nezachrání.