Když se u nás počala rozvíjet koronavirová pandemie, padlo této za oběť ledacos. A ani obchody nemohly stát stranou, ani ty nemohly být nepoznamenány. Jak máme všichni dosud v živé paměti a jak to vlastně můžeme pozorovat doposud, byť v různých obměnách.

Je ovšem samozřejmé, že ani obchody nejsou jeden jak druhý, a proto dolehly potíže na některé z nich víc a na některé naopak. Zatímco menší prodejny skončily po určitou dobu uzavřené a byly tak finančně poškozeny, hypermarketům a e-shopům podobná situace spíše prospěla. A to zřejmě proto, že se v rozlehlejších prodejnách, jež se nemusely zavírat, cítili lidé díky možnosti větších rozestupů bezpečněji a přes internet se sice dají chytit různé viry, ale to jen ty počítačové, nikoliv koronaviry.

A tak si velké obchody s rozlohou na dva a půl tisíce čtverečních metrů polepšily, a to rovnou v řádu miliard v meziročním srovnání. Ternem se pro ně na podzim stalo i uzavření prodejen s nepotravinářským zbožím, domácími potřebami a hračkami, jež je v tomto sortimentu zbavilo konkurentů, předností bylo i to, že právě sem mířili lidé za vánočními dárky a potravinami.

Přesto se však ony obří typy obchodů nemají těšit na zářnou budoucnost, protože se od nich zájem lidí spíše odvrací a roste zájem veřejnosti o menší obchody, zejména ty v menších městech. Po vzedmutí zájmu o velké obchody vyvolaném pandemií a obavou z ní tento zřejmě do budoucna opět opadne a lidé půjdou tam, kam to mají blíž a kde není třeba trávit nakupováním moře času a nakupovat ve velkém.

Což má určitě svá pozitiva. Ale když se nad tím seriózně zamyslíme, i negativa.

Jaká?

To je přece zřejmé. Všichni víme, že menší prodejny nemohou nabízet tak rozsáhlý sortiment, také okruh jejich zákazníků je menší. A když navíc ještě sídlí na menších městech, kam se musí vše dovážet po menších množstvích z větší dálky, je nasnadě, že je provoz těchto nákladnější a zboží v nich je tak prodáváno dráž. Kvůli čemuž už dříve zkrachoval nejeden venkovský obchod. A když se k tomuto faktu připočtou už i tak rostoucí ceny zboží a k tomu nižší příjmy obyvatelstva…