Pokud si vedete finančně dobře, nejspíše se cítíte spokojeně. Nic vám v tuto chvíli neschází a třeba vidíte svoji situaci i vysloveně růžově. Jenže možná byste přehodnotili svůj názor na to, jak se vám ekonomicky vede, kdybych vám řekl, že máte kromě toho, co máte, i možná na první pohled neviditelný dluh. A že byste ze svých dobře vypadajících příjmů měli splatit více než čtvrt milionu.

Ano, je to tak. Ať se vám vede jakkoliv, dlužíte právě přes čtvrt milionu. A netvrďte, že ne, že jste si od nikoho žádné peníze nepůjčili. Vy sice ne, ale půjčili si je na vás vládci této země. Politici nadělali dluhy, a ať jste je volili nebo ne, jsou to i vaše dluhy.

Celý náš národ dluží v tuto chvíli 2,895 bilionu korun, což je o víc než 400 miliard víc než o rok dříve. A ať z toho někdo z nás něco má nebo ne, dluží. V průměru 275.033 korun.

A že vám ani splacení této částky nepřipadá nezvladatelné, že byste si s tím určitě dokázali lehce poradit? Pak vás nepotěším tím, že jsou mezi námi vesměs lidé, kteří takovou sumu nejsou schopni splatit. A třeba nedokážou splatit ani korunu. A pak? Pak i splácení jejich podílu dolehne na ty, kdo mají vysoké úspory. Protože nedlužíme každý sám za sebe, dlužíme jako celek. A je jedno, kdo to jednou bude splácet, kdo na to bude mít.

Loni chtěl náš stát vydat na tento účel, tedy na státní dluh, 552,1 miliardy Kč, letos už bude potřeba 649 miliard korun. A toto číslo roste a roste. A zatímco loni dělaly úroky ze státního dluhu 49,7 miliardy korun, letos už to bude přibližně sedmdesát miliard.

Tento dluh vznikl coby dluhy našich vlád kumulací deficitů státního rozpočtu, které byly uhrazovány pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky. A aby i letos zvládlo ministerstvo financí splácet, budou se muset vydat střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy za 400 až 500 miliard korun. Které si bude muset od státu někdo koupit. A nekoupí-li si je? Pak nás pán bůh ochraňuj.