V našich končinách se už delší dobu považují hypotéky za docela rozumný typ půjček. Lidé si je totiž neberou proto, aby je ‚projedli‘, aby si za ně nakoupili třeba i něco docela nerozumného, což by je jenom zbytečně zatěžovalo do budoucna. Hypotéky se berou, aby naši lidé mohli bydlet ve vlastním, a obvykle se tedy považují za investici výhodnou z pohledu budoucnosti.

Jenže i hypotéky jsou jenom půjčky, a podle toho by se s nimi také mělo nakládat. Lidé, kteří si je berou, by tak měli počítat s tím, že budou muset všechno splatit, a vzhledem ke dlouhodobosti takového splácení by měli počítat i s tím, že se někdy může jejich situace v mezidobí zkomplikovat. A i když se nezkomplikuje situace takových dlužníků, mohou vyvstat problémy klidně i s úroky které mohou po skončení fixace narůst.

Na tento problém dnes naráží docela dost lidí. V dnešní době se totiž na mnoha lidech negativně podepisuje nebývalý růst cen, a když se to u někoho navíc sešlo právě nyní s koncem fixace, dostalo to leckoho do skutečně těžké finanční situace.

Mnoho těch, kdo dnes splácejí hypotéky, má značné problémy. Leckomu náhle vzrostly výdaje i o tisíce, u leckoho překročil nárůst i deset tisíc korun, a to už je samozřejmě znát.

A tak se už dnes v dluhových poradnách neobjevují jenom sociálně slabší lidé, jak se těmto eufemisticky říká. Dnes už sem míří i střední třída. A takových lidí bude letos podle očekávání asi sedmdesát tisíc. Přesně tolika z nich totiž letos končí právě fixace hypoték, onen číhající problém. A právě takoví lidé jsou nebo budou ohroženi nevýhodnými úvěry od nebankovních společností, které si budou dost možná brát proto, aby měli na úhrady energií a hypoték a neocitli se tak bez střechy nad hlavou.

U hypoték s tří- a pětiletou fixací se dá letos očekávat nárůst úroků na dvoj- až trojnásobek, avšak jakkoliv to nemusí na první pohled vypadat v procentech zle, bude to enormní zátěž pro leckoho. A dobré na tom bude nanejvýš jedno. Že se z toho snad někteří lidé aspoň poučí. A nebudou už u dalších půjček tak nerozumní, jako byli nejednou doposud.