Každý stát má své vlastní typy a výše daní. Někde se zdaňuje to a někde třeba ono, někde jsou daňoví poplatníci ve výhodnější pozici, zatímco jinde jsou jim podobní doslova odíráni z kůže. A to proto, aby měl stát na své výdaje, případně politici na rozhazování a mrhání. A tak jsou daně někdy logické a nezbytné, někdy jsou ale i vysloveně k vzteku.

A ve vyspělé části Evropy nerozhodují o daních pouze jednotlivé státy. Tady je nejednou určuje i nadřazená instituce zvaná Evropská unie. A i ta pochopitelně stojí o peníze daňových poplatníků, s nimiž si to ale zákonitě nehodlá zbytečně rozházet. A proto se hledají řešení, jak to, není-li už zbytí, hezky zaobalit, aby to bylo pro veřejnost lépe stravitelné.

Nyní si prý chce Brusle polepšit na úkor aerolinií. Jako by nestačilo to, jak se na těchto firmách podepsala pandemie, hodlá na ně ještě uvalit Evropská komise další daň.

Evropská komise prostě vypracovala návrh na takzvané minimální zdanění znečišťujících leteckých paliv. Což zní honosně. A nejen že to honosně zní, ale skvěle to zapadá do dobře vypadající klimatické strategie evropské sedmadvacítky.

Evropská komise tak hodlá 14. července předložit revizi zdanění energií, v jejímž rámci by mělo dojít i ke zdanění dosud nezdaňovaného leteckého paliva. Chce toto zdaňovat, a to oficiálně proto, že je to žádoucí kvůli pozitivním klimatickým změnám. Do roku 2030 se prostě mají snížit emise skleníkových plynů ve srovnání s rokem 1990 o pětapadesát procent, a proto chce Evropská komise, aby se roku 2023 objevila a po dobu deseti let postupně zvyšovala minimální daň na letecké palivo, což by mělo přinutit letecké společnosti k přechodu na udržitelná paliva, jež jsou doposud vzhledem ke své vysoké ceně pro letecké společnosti nezajímavá a tvoří jen asi procento spotřebovávaných paliv.

V Evropské unii se prostě mají podporovat ekologická, a ne fosilní paliva. Protože ta fosilní škodí životnímu prostředí. A tak mají aerolinie v Evropě přejít ve větší míře na ekologická paliva.

Aby ve skutečnosti Brusel vydělal, a možná kvůli ničemu jinému. Protože kdyby šlo EK o skutečné zlepšení, zdanila by spíše zbytečné provozování automobilové dopravy. Protože jak jenom zasviní náš vzduch auta, jejichž výfuky zbytečně kouří při nekonečném postávání v dopravních zácpách! Což ale Brusel neřeší.