Finanční plánování je opravdu velice důležité. Bez toho nebudete vědět, jestli vaše výdaje převyšují příjmy a naopak a nebudete mít o ničem přehled a pak se může stát, že budete mít finanční krizi. Je dobré si udělat i finanční rezervu pro všechny případy a využívat finanční nabídky jako je pojištění, které je mnohdy záchranou rodinného rozpočetu, když se vydělávajícímu členu rodiny stane nějaké úraz nebo rodinu poskytne nějaká jiná katastrofa, jako jsou potopy a podobně. Nikdy nevíte, co se může stát.

Složky finančního plánu tvoří to nejdůležitější a to jsou příjmy a výdaje. Od všeho se to všechno odvíjí. Musíte ale započítat všechny vaše výdaje i za zábavu, jídlo, benzín a ne jenom trvalé platby, úvěry a podobně.

Účel finančního plánu je jasné. Získat kontrolu nad financemi a rozhodnout se správně, jak je investovat, kolik si odložit stranou na nejhorší časy. Nikdy nemůžete vědět, že se vám třeba rozbije lednička, pračka a podobně. Tohle prostě nenaplánujete a bude potřeba to vyřešit buď opravou, která taky stojí peníze nebo koupí nového stroje, což je větší částka peněz. Pokud budete mít vytvořenou rezervu, tak to nebude problém a nebudete si muset někde půjčovat a podobně. Je to tedy určitá kontrola nad financemi a celkové snížení všech rizik, které mohou vaši harmonii narušit.

Finanční plány mohou být podnikové, veřejné osobní nebo také rodinný rozpočet do toho také patří. Důležité je dodržovat správné zásady a metody, které vám jistě pomohou, jak tohle všechno správně a jednoduše sestavit bez nějakých problémů. Mezi hlavní zásady patří systematičnost, protože je důležité si v tom udělat systém, úplnost zahrnutí veškerých faktorů a úkolů, také přehlednost pro kontrolu je důležité srozumitelnost, pružnost aktualizace a podobně.

Metody sestavování finančního plánu jsou následující. První je intuitivní, druhá je statistická a třetí je kauzální.