Právě tyto děti budou své rodiče blahořečit, protože jejich rodiče byli tak prozíraví a ihned po jejich narození jim chtěli finančně vypomoct a proto zvolili strategii, že svému dítěti budou již od jeho narození měsíčně ukládat nějaké finance. Kam je ale uložit?

Jakou investici zvolit při narození dítěte? Lidé často volí klasické a zajeté stavebko, ale je to nejlepší řešení? Možná jste už uvažovali o nějaké alternativě. Takže se můžeme podívat na možnosti, které se v dnešním světě nabízejí.

Můžete ukládat různé částky

Chcete ukládat alespoň 1000 korun měsíčně? To je opravdu dobrý začátek. Ovšem každý částku, kterou bude chtít ukládat, volí podle svých vlastních možností. Jen sami si můžete určit, kolik financí můžete dávat bokem svému dítěti na nějaké „spoření“.

  • Jako první můžete využít spořicí účet. Již z jeho názvu vyplývá, že se jedná o takzvané spoření, čili šetření na něco. Ovšem tato volba není až tak úplně nejlepší a nejvhodnější. Často totiž spořicí účty nepokryjí ani inflaci a proto se vám peníze mohou ztrácet pod rukama.
  • Další velice oblíbenou metodou je stavební spoření. To je taková stará známá klasika, hojně používaná a stále populární. Ovšem pokud chcete spořit celých 18 let, tak je to komplikované. Pokud navíc neukládáte dostatek financí, minimálně 1700 korun měsíčně, nezískáte plnou státní podporu. Takže stavebko ano ale s výhradami.
  • Investice do fondů se vyplatí, ale je riskantní, takže kdo má rád adrenalin, určitě může vyzkoušet. Ovšem zhodnocení je jisté a poměrně vysoké. Navíc peníze můžete vybírat kdykoliv. Takže klidně tuto variantu můžete zkusit.
  • Penzijní spoření je produkt, který by si měl každý člověk zavést co nejdříve. Neměl by s ním čekat až na stáří, protože pak ztrácí význam a smysl. Proto můžete investovat do tohoto penzijního spoření již například od narození dítěte. Nemusíte čekat na to, až bude výdělečně činné. Ovšem i zde může nastat zádrhel, v 18 si může vybrat jenom část peněz (asi třetinu). Pokud by chtěl někdo vybrat více a to před důchodovým věkem, pak musí zrušit smlouvu. Vybrat si peníze můžete, ale bez státního příspěvku. V tomto případě také vždy daníte zisky.
  • V neposlední řadě jsou zde alternativní metody čili takzvané nahoru a dolů, protože u nich si často nemůžete být jistí výnosem. Investovat totiž můžete do umění, automobilů, starožitností, zlata, stříbra a tak dále.