Situace, jaká nastala narozením nás, takzvaných Husákových dětí, se už sotva někdy dočkáme. Nejsou k tomu totiž vytvořeny podmínky, jaké stály právě za naším zrodem. Zejména počínaje polistopadovou dobou se začali našinci daleko více orientovat na svou kariéru, začali využívat dříve nemyslitelných možností, jaké jim dala nová doba, začali dejme tomu cestovat a vydělávat nebývale velké peníze. Případně se naopak propadli do nouze, v níž si prostě netroufají mít děti.

Mít děti se prostě stalo svým způsobem přítěží, jíž se dá na rozdíl od jiných komplikací docela snadno vyhnout. Stačí kondom či jiná antikoncepce a člověk má peníze jenom pro sebe, může si volně cestovat a jinak užívat života.

Jenže děti jsou, jak již bylo zmíněno, nezbytné. Bez těch se lidstvo neobejde, bez těch by se vymřelo. A když jsou tyto příliš drahou záležitostí, kterou si mnozí z nás nechtějí nebo přímo nemohou dovolit, nezbývá nic jiného, než aby se do věci vložil stát, v jehož zájmu je rovněž nastupující generaci mít.

A tak naši poslanci už na jaře schválili vyšší daňové zvýhodnění na druhé a každé další dítě. Takové daňové zvýhodnění je totiž velice efektivní státní finanční podpora pro rodiny s dětmi, jež se obejde bez přílišné byrokracie a zároveň lehce najde své adresáty. Každý pracující rodič totiž může takové daňové zvýhodnění lehce získat, a to bez ohledu na to, jaké jsou jeho finanční a majetkové poměry.

Kdo má v dnešní době jedno dítě, je jednoduše zvýhodněn 1267 korunami, u druhého dítěte je to 1617 korun a u každého dalšího dítěte 2017 korun. A aktuální legislativní změna počítá s tím, že se uvedená čísla změní na 1267, 1860 a 2320 Kč měsíčně. Ti se třemi dětmi by si tak měli polepšit o 546 korun měsíčně.

O tuto částku se prostě jednomu z rodičů snižuje daň z příjmu, případně takový rodič dostane daňový bonus, pokud by bylo toto zvýhodnění vyšší než jím odváděná daň.

A byť to nejsou žádné velké peníze, třeba nám to pomůže jako společnosti nevymřít.