Nejen na finančních trzích panuje v současné době oprávněný optimismus. Ekonomika je na svém vrcholu, což znamená, že se můžeme těšit z velmi nízké nezaměstnanosti, dostatku pracovních příležitostí, vyšších mezd a nízké inflace. Také to znamená velmi dobré zprávy pro ty, kteří si chtějí vypůjčit větší nebo menší obnos peněz. Úrokové sazby z úvěrů jsou velmi nízké.

Nízké sazby u úvěrů znepokojují ekonomy z Centrální banky, kteří se snaží zásahy a doporučeními omezit úvěrový trh. Problém může nastat zejména v souvislosti s úvěry na bydlení. Ty mají splatnost až několik desetiletí a hrozí, že lidé budou mít problémy s úhradou splátek v období, kdy nebude česká ekonomika v tak dobré kondici. Problémy se splácením úvěrů by pak mohly ohrozit i stabilitu komerčních bank, které úvěry poskytují.

 

České domácnosti už aktuálně dluží na úvěrech za bydlení více než bilion korun!

 

Česká národní banka připravuje doporučení, které by od října mělo omezit pravidla pro schvalování úvěrů na bydlení. Ve velkých městech jako je Praha nebo Brno by omezení mohlo způsobit problémy se získáním úvěru na bydlení až pro třetinu žadatelů. Ve velkých městech rostou ceny nemovitostí mnohem rychleji než v ostatních částech republiky. Mzdy a odměny za práci se však navyšují jen pozvolna.

Přísnější pravidla pro získání úvěru budou velkým problémem pro jednotlivce s běžnými příjmy nebo pro mladé rodiny, které vychovávají děti a jeden z rodičů nemá v současné době příjem ze zaměstnání. V takovém případě je jedním z řešení zažádat o úvěr společně s další osobou, která bude vystupovat jako spoludlužník.

Od října by klient neměl dostat hypoteční úvěr, pokud celkový dluh překročí devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Omezí se i výše splátky, která nesmí překročit 45 procent čistého měsíčního příjmu. Úvěry se tak budou poskytovat s delší dobou splácení.