Každý, kdo nechce na stará kolena žít v nedostatku nebo klidně i vyslovené bídě, potřebuje nezbytně úspory. Na stát už se v otázce našich důchodů rozhodně nevyplácí sázet a jenom bloud by věřil, že z oné státní almužny slušně vyžije, a proto je jasné, že co si my lidé dnes i sami nenašetříme, to zkrátka nebudeme mít.

A je docela dost těch, kdo se snaží aspoň něco našetřit, aby se měli v důchodu lépe. A dalo by se říci, že by se k takovému spoření měly využívat penzijní fondy. Co také jiného, že? Vždyť se přece i jmenují tak, že z nich vyplývá, k čemu že jsou především dobré.

Ale jsou tyto fondy skutečnými pomocníky budoucích stařečků a stařenek? Zajistí někomu z těch, kdo do nich své peníze vkládají, aspoň o něco lepší existenci? Posuďte sami:

Většina z fondů doplňkového penzijního spoření loni prodělala. A zatímco na tom není dlouhodobě nic udivujícího, rozdíl tu přece byl. A to ten, že loni prodělaly skutečně rekordně. Jejich ztráty byly vesměs přímo ohromné. A tak jejich více než jeden a půl milionu střadatelů přišlo o tolik peněz, jako ještě nikdy. Obzvláště v porovnání s panující inflací. Ti spořící v dynamických fondech utrpěli obvykle dvojciferné ztráty, a ani ti, kdo si vybrali konzervativní fondy, nedopadli lépe, protože i když jim to něco vyneslo, k hladině inflace to mělo hodně daleko. Pouhých čtrnáct fondů se ocitlo aspoň trochu v plusu, ale žádný z fondů nepřekonal panující inflaci.

Mohly prý za to klesající finanční trhy, vysoká inflace, energetická krize, ekonomický pokles a válka na Ukrajině, jež uškodily hlavně dynamickým fondům s dominující akciovou složkou. Ale kdo ví, zda to s nimi bude lepší, až zmíněné problémy odezní, protože ono se vždycky najde něco, na co bude možné těžkosti svést.

A kdo tedy vlastně ví, co jednoho dne zbyde střadatelům z jejich sem vložených peněz. V současnosti zde mají docela úctyhodných více než 574 miliard a kdo ví, kolik se toho ještě ztratí nebo znehodnotí inflací, než si dotyční střadatelé budou moci ony peníze vybrat a užít si je. Jestli jim ještě vůbec něco zbude.