Zřejmě všichni, kdo se o tuto tématiku alespoň minimálně zajímají, si zřejmě vzpomenou, jak se loňský rok podepsal na cestovních kancelářích. Nejenom že se v nich vesměs muselo přejít na home office, ale navíc byly tyto kvůli všem těm protikoronavirovým omezením poškozeny ekonomicky. Spousta jejich nabídek musela být zrušena, a i to, co se zrušit nemuselo, nejednou krachovalo, protože o to nebyl zájem z důvodu obav, co přijde, respektive proto, že lidé žijící v nejistotě nejednou raději neutráceli za žádné zbytečnosti, mezi něž patří třeba i taková dovolená. A nejen že tyto firmy přišly o příjmy, ale často musely peníze ještě vracet, včetně těch, které už musely předem za nabízené služby vynaložit.

Spásou tehdy měly být dejme tomu různé vouchery, jež měly dát možnost oddálit takové vracení peněz, jež už cestovky neměly. A ani to nebyla žádná skutečná spása, ale spíše jen oddálení tehdejších problémů.

Jak jenom se doufalo, že se to letos zlepší! Nemalá část našinců už se nechala očkovat, před létem skončilo mnoho restrikcí a dalo se doufat, že se snad cestovní kanceláře dostanou z nejhoršího, že si aspoň něco vydělají.

Ale než jsme se stačili pořádně rozkoukat, jsou tu nová a nová opatření, co chvíli přicházející změny, jež už opět tvrdě poznamenávají už i tak dost osudem zkoušené cestovní kanceláře. Evropská unie zavedla covid pasy, státy byly podle své bezpečnosti nebo rizikovosti rozškatulkovány, padlo mnoho omezení…

Jenže už se zase začíná s častými a nejednou nepředvídatelnými a nelogickými úpravami a omezeními. Státy ‚mění barvu‘ jako semafory na křižovatce, ministerstvo zdravotnictví zakazuje to, co povolilo, aby vzápětí povolilo nebo zkorigovalo to, co zakázalo, někam se smělo, by se tam vzápětí nesmělo a nakonec třeba bylo ‚jenom‘ důrazně nedoporučeno tam cestovat…

Nevíme prostě pomalu dne ani hodiny. Snad nejdéle mají našinci své jisté o víkendech, kdy se na zmíněném ministerstvu nepracuje. A každý si snadno domyslí, jak to doléhá na lidi a jejich prostřednictvím na cestovní kanceláře.

A je otázkou, zda tyto po loňsku přežijí i letošek. Nebo zda bude s těmito amen.