Jsou situace, kdy bychom si my Češi nechali pro korunu vrtat koleno. Někdy prostě nedáme na své peníze dopustit a nedáme z nich nikomu ani vindru. Ale jsou tu i situace, kdy si počínáme přesně opačně. Kdy své finance vynakládáme zdánlivě naprosto nesmyslně, aniž bychom z toho něco měli. A to jediné, co z toho pak vesměs máme, je jenom trocha toho dobrého pocitu.

I když máme jak za sebou, tak i před sebou celou řadu problémů, ty ekonomické nevyjímaje, i když nás trápí vysoké ceny energií, inflace či pandemie koronaviru, jsme prostě nejednou ochotni pustit za určitých podmínek chlup. A v roce 2021 to byl doslova stamilionový chlup.

V roce 2021 jsme my Češi prostě kromě pro nás zajímavých nebo přímo nezbytných záležitostí utratili i stovky milionů za charitu. Vzrostl počet našinců, kteří přispěli neziskovým organizacím, a také darovaná částka. A to o desítky milionů (korun, nikoliv dárců) ve srovnání s lety 2019 a 2020.

Motivací k větší štědrosti tu bylo povícero. Třeba osud rodin, které se kvůli nemoci některého ze svých členů dostaly do ekonomické tísně, třeba pandemická situace, třeba jiné zdravotní problémy, třeba SOS dětské vesničky, tornádo na Moravě…

Nadace Dobrý anděl tak třeba získala do konce listopadu od pětaosmdesáti tisíc dárců 324,3 milionu korun, což byl víc než dvanáctiprocentní nárůst ve srovnání s rokem předchozím, Centrum Paraple si přišlo i díky dárcovským SMS na sedmnáct milionů, a to navzdory neuskutečnění více jindy tradičních benefičních akcí.

SOS dětské vesničky sice měla dárců méně než jindy, finanční výsledky se však v podstatě nezměnily a dosáhly stejně jako v roce 2020 třiceti milionů, organizace ADRA dostala díky tornádu na jižní Moravě víc než v roce předchozím.

Prostě jsme byli navzdory svým finančním těžkostem vcelku ochotni pomáhat a podělit se i o jednu z nejcennějších věcí, jež v životě máme. Tedy o peníze. A to je dobře.