Už mnoho z nás se někdy ve svém životě nechalo nachytat. Jakmile se necháte napálit jednou, už si pro příště dáte daleko větší pozor, aby se to neopakovalo. A tak je to i se smlouvami. Je zřejmě dobře, že už si tolik nedůvěřujeme, alespoň co se týká smluv a dalších závažných dokumentů. V posledních letech se prováděl výzkum, který má nečekané výsledky. Ukazuje, že Češi studují podmínky úvěru opravdu dlouhou dobu, než smlouvu podepíší. Jsme tedy zodpovědnější? Nebo se jenom nechceme opět nechat napálit a snažíme se mít vše pod kontrolou? Ať je pravda jakákoliv, je zřejmé, že jsme zodpovědní a že se snažíme být vzorní.

Každý list má dvě strany

Z jedné strany chválíme ty, kteří opravdu studují veškeré podmínky, ale na druhou stranu se musíme podívat na celou třetinu těch, kteří si stále nepřečtou ani hlavičku dokumentu. Celá třetina lidí si vyhradí na přečtení celé úvěrové smlouvy sotva pět minut. Každý list má dvě strany.

Vraťme se ještě zpátky k těm, kteří poctivě studují podmínky úvěru. Tato třetina studuje obchodní podmínky více než hodinu. A asi 15 procent z nich je studuje minimálně 1 den.

A jak jsou na tom jednotlivé skupiny lidí? Zřejmě vás nepřekvapí, že nejlépe jsou na tom lidé kolem šedesátky. Ti studují podmínky smlouvy nejdéle, déle než hodinu studuje úvěrové podmínky 40% z nich.

Mnohým informacím ve smlouvách stejně nerozumíme. Hodně se liší délka studování v závislosti na vzdělání každého jedince. Lidé se základním vzděláním a výučním listem preferují cenu úvěru a transparentnost je nejdůležitější jen pro 36 procent z nich. Mezi vysokoškoláky je trend opačný. Dvě třetiny vysokoškoláků považují transparentnost za klíčovou.

Na pozitivním výsledku se jistě podepsal také fakt, že se smlouvy zjednodušují a zkracují. V posledních letech jde o výrazný trend. Jak se říká, v jednoduchosti je krása. I tak zůstávají podmínky složité a náročné na přečtení a mnoho informacím ve smlouvách nerozumíme, takže je dobře, že se vše zjednodušuje, alespoň v této oblasti.