Zakoupit si zboží prostřednictvím internetových stránek je velmi rychlé a pohodlné. Dříve jsme jej využívali jen pro větší nákupy, dnes běžně objednáváme i zboží denní potřeby za pár korun. Zákazníci internetových obchodů se ale často setkávají i s nekalými praktikami některých prodejců.

 

Problematické reklamace

Zaslané zboží vám přestane fungovat, vy jej na vlastní náklady odešlete zpět odesílateli. Ten ale reklamaci neuzná nebo ji nevyřídí v zákonem stanovené lhůtě třiceti dní. Bránit se můžete prostřednictvím stížnosti na Českou obchodní inspekci.

 

Nedodání zboží

Vámi objednané zboží nedorazilo. Jako první komunikujte s prodejcem. Pokud se vám delší dobu neozývá, můžete podat podnět k prošetření možného podvodného e-shopu. Problematické jsou ale zahraniční e-shopy. Jakmile objednáte zboží například z Číny, a to buď přímo nebo prostřednictvím českého zprostředkovatele nemá Policie České republiky dostatečnou pravomoc stíhat podvodné jednání zasílatele. Často není možné domáhat se náhrady ani u českého prostředníka, protože ten je kryt smlouvou s dodavatelem a za jeho závazky neručí. To se ovšem dozvíte až ve chvíli, kdy jste za zboží zaplatili, protože podrobné obchodní podmínky si přečte jen minimum osob. Levné nákupy z Číny pak vyjdou i na tisíce korun, které nemáte možnost získat zpět.

 

Prověřujte dodavatele

Při nákupech na internetu v řádech několika tisíců korun si vždy prověřte obchod, u kterého zboží objednáváte. Důvěřujte velkým a renomovaným prodejcům. U malých prodejců jsou problémy při reklamacích častější. Jestliže budete objednávat zboží z Číny, rozdělte objednávky do více zásilek. Tím klesne riziko nedodání.

 

Česká obchodní inspekce eviduje ročně asi 20 tisíc stížností na nekalé praktiky prodejců. Jak je vidět, nekorektní jednání se děje mnohem častěji, než by se na první pohled mohlo zdát.