Získat vlastní bydlení není vůbec snadné, neboť se jedná o investici, kterou si může jen málokdo dovolit zaplatit přímo z vlastní kapsy. Drtivá většina lidí se při pořízení vlastního bydlení neobejde bez nějaké formy půjčky, a to jak v případě, kdy se rozhodnou pro novostavbu, tak i v případě koupě bytu anebo financování rekonstrukce. A mnoho lidí musí vyřešit i otázku, jak to udělat, aby na půjčku na bydlení vůbec dosáhli, neboť podmínky úvěrů na bydlení jsou stále více přísné.

Například jde o to, že když si chcete vzít úvěr na bydlení, tak musíte v každém případě počítat s jeho spolufinancováním. Sto procentní hypotéku už vám v současnosti nikdo nenabídne, a proto počítejte s tím, že se na konečné částce budete muset podílet minimálně dvaceti, ale mnohdy i více procenty. A právě to je pro mnoho zájemců o bydlení nemalý problém. Ideální totiž je, pokrýt tuto finanční spoluúčast z vlastních naspořených prostředků, jenže takové úspory ve výši stovek tisíc má dnes jen málokdo.

Tuto povinnou spoluúčast lze řešit různými způsoby:

Jestliže se rozhodnete pro sjednání klasické hypotéky na bydlení, mohou vám pomoci i vaši rodiče anebo známí, protože finanční spoluúčast není nezbytné řešit pouze penězi, ale třeba i nemovitostí. Máte-li tedy vlastní pozemek na bydlení, na kterém chcete stavět, můžete ho do půjčky zahrnout. Stejně tak ale můžete využít i jinou nemovitost, která s budoucí stavbou nemá přímou souvislost a jedná se pouze nezbytný vlastní finanční vklad do budoucího úvěru.

K pokrytí nezbytné spoluúčasti je možné vyžít i stavební spoření, a to jak naspořenou částku, která se vám brzy prokazatelně uvolní, tak i překlenovací úvěr. Ovšem každý, kdo má podobný plán, by si měl velmi dobře spočítat, zda takovou finanční zátěž unese. Jedná se totiž o to, že nebudete splácet pouze splátky sjednané hypotéky, ale ještě ke všemu i úroky z překlenovacího úvěru stavebního spoření, které byste ještě navíc měli dospořit.