Většina měst a obcí zdražila vodu, kterou vpouští do domácností.  Někde to bude znamenat zvýšení nějaká ta procenta, ale někde zase jenom v důsledku inflace, to je na lokalitě. Pro představu jeden kubík vody bude stát od 80 Kč – 100 Kč. Samozřejmě je nutné do ceny započítat i vodné a stočné.

Věděli jste, že …

  • 41 % z ceny, kterou zaplatíte za vodu, odchází do veřejných rozpočtů a daní
  • Regulérním orgánem je ministerstvo financí
  • 15 % činí DPH na stočné a vodné

Nároky na celkovou kvalitu vody, její složení, tvrdost a podobně, jsou v dnešní době opravdu vyšší a vyšší, to se musí projevit finančně cenově za vodu. Hlavně se to odraz na odpadním čištění, které musí čisti více, protože voda je více znečištěná a podobně. Musí více čistit. Čističky jsou financovány právě z těch patnácti procent za vodné a stočné.

  • Cena za kubík se bude dle regionu lišit až o třicet korun, což je docela dost, nemyslíte si?

Konkrétní situace je takové, že v Brně se cena za vodné a stočné zvýšila o pět procent více, než v Praze, samotnému hlavnímu městu ČR, což je také zajímavé.

Vodou byste měli šetřit

Většinou jde zdražení vody ruku v ruce s elektřinou a zemním plynem. Je to důležité pro všechny domácnosti, které chtějí ušetřit peníze, měly by se tak zaměřit na to, by se vodou zbytečně neplýtvalo, umývalo se nádobí úsporně, sprchování by mělo být rychlé a tak dále. Všechny vodárenské společnosti, ať už jsou to veřejné nebo soukromé, tak všechny investují opravdu hodně peněz v řádech miliard korun do oprav, aby bylo všechno v souladu se zákonem a voda se dobře čistila. To samozřejmě navýší i cenu za vodu, protože to by jinak nefungovalo a nevycházelo by to.

Je potřeba si uvědomit, že voda není zadarmo a že procesy, které ji znečistí a vrací v původním stavu do přírody, jsou drahé a musí se na to reagovat.